Hangi CAM yazılımını tercih etmeliyim?

Piyasada pek çok CAM yazılımı bulunuyor. Hangi CAM yazılımını tercih etmeniz gerektiği konusunda, önemli pek çok kriter bulunuyor. En önemli 8 nedenini sıralıyoruz.

1

Sektör

Sektörel ihtiyaçlar doğru tercih konusunda en önemli kriterleri belirlemektedir. Elektronik, kalıp, mekanik, ahşap ya da herhangi başka bir sektörde yaklaşımlar ve ihtiyaçlar özel olmaktadır. Genel kurallar hiç bir CAM yazılımında değişiklik göstermeyecektir.

2

Tezgah kapasitesi

Tezgah yetenekleri ve kapasitesi doğrultusunda yapılabilecek olan işler belirlidir. 3 eksen işleme yeteneğine sahip bir tezgah için, 5 eksen işleme yeteneği ile ön plana çıkan CAM yazılımına ciddi yatırımlar yapmak gereksiz olacaktır.

3

Beklenti

Yapacağınız işleme uygulamaları için seçeceğiniz CAM yazılımında, sizin için önemli olan nedir? Rahat kullanımı, tanınırlılığı, fiyat uygunluğu, bakım fiyatları, uygun post çıkışının hazırlanması ya da işlemlerinize uygun çözümlerin sunulabilmesi konuları; seçimlerinizde önemli yer tutmalıdır.

4

Deneyim

CAM tercihinde alışkanlıklar önemli yer tutar. Geçmişte çalıştığınız herhangi bir CAM yazılımı varsa, yeni bir öğrenmeye zaman harcamak yerine hızlıca bildiğiniz CAM yazılını tercih edersiniz. Bu çoğunlukla büyük ekonomik giderler ve gereğinden fazla CAM yatırımı anlamına gelmektedir. 

5

Bakım anlaşmaları

CAM yazılımlarına sadece satın alma esnasında değil, aynı zamanda bakım anlaşmaları ile de ciddi ödemeler yapılmaktadır. Önemli gelir kaynağı olarak görülen bakım anlaşmaları, satış esnasında geri planda gösterilmektedir. CAM yazılımı tercih edilirken, bakım şartları ciddi şekilde araştırılmalıdır.

6

Post processor

Tezgah kontrol ünitesine özel post processor hazırlamak için ücret talep ediliyor mu? Satın alma yapmadan önce mutlaka sormanız gereken sorular arasındadır. SharpCAM olarak post processor düzenlemeleri için ekstra ücret talep etmiyoruz. 

7

Eğitim

Online eğitim, yerinde eğitim ve ek kaynaklar ile CAM eğitiminin eksiksiz şekilde verilmesi önemli yer tutmaktadır. Araştırmalarınızda eğitim konusunda durmanızı tavsiye ederiz. SharpCAM olarak bütün müşterilerimize özel eğitim kaynakları hazırlıyoruz.

8

Müşteri Temsilcisi

Satış sonrası hizmetler, yazılımın verimli kullanılmasına önemlidir. Müşteri temsilcileri genellikle kısa süreli görüşmeler yapmaktan mutlu olurlar. SharpCAM olarak her müşterimiz ile özel ilgilenen temsilcilerimiz, mesai saatleri dışında dahi whatsapp üzerinden yardımcı olmaktadır.

Hangi CAM yazılımı? sorusuna daha detaylı yanıtlar bulmak istiyorsanız, bizim ile irtibata geçebilirsiniz. SharpCAM hakkında detalı bilgiler ve blog yazıları için sharpcam.info adresini ziyaret edebilir ya da [email protected] üzerinden email gönderebilirsiniz.